Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Zasadnem

Widok na Gorce

Zespół Regionalny Zasadnioki

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych w naszej szkole

     Każdy inny wszyscy równi pod takim hasłem po raz pierwszy w naszej szkole obchodzony był Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Jest to święto ustanowione przez Organizację Narodów Zjednoczonych, wpisane do kalendarza z datą 3 grudnia. To święto ma na celu zwrócenie uwagi na problemy osób z niepełnosprawnością, a przede wszystkim na potrzebę integracji i współistnienia z resztą społeczeństwa.
Uczniowie młodszych klas naszej szkoły, wspólnie włączyli się w obchody Dnia Osób Niepełnosprawnych. W tym dniu dzieci oraz nauczyciele przyszli do szkoły ubrani w różne odcienie żółtego, co miało być wyrazem solidarności z osobami niepełnosprawnymi.
W tym roku w naszej szkole zostały zorganizowane zajęcia warsztatowe dla klas 1-3. Głównym celem spotkania było przybliżenie problemów osób z niepełnosprawnością wzrokową, słuchową, ruchową i intelektualną, jak również zwiększenie świadomości uczniów w temacie niepełnosprawności oraz integracji. Ponadto dzieci mogły uczyć się tolerancji, otwartości i szacunku dla każdego człowieka w sposób inny niż dotychczas. Mogły same choć przez chwilę doświadczyć „bycia niepełnosprawnym” i porozmawiać o swoich odczuciach.
Zajęcia rozpoczęły się od rozmowy na temat czym jest niepełnosprawność i jakie są jej rodzaje. Następnie uczniowie obejrzeli prezentację Savoir vivre wobec osób niepełnosprawnych. Prezentacja uświadomiła dzieciom, czym jest niepełnosprawność, jak pomóc osobom z niepełnosprawnością oraz jak zachowywać się w kontaktach z nimi. Później uczniowie z wykorzystaniem słuchawek wygłuszającyh, opasek na oczy czy z butami narciarskimi  mogli doświadczyć, w jaki sposób osoby niepełnosprawne odbierają otaczający ich świat. Wszyscy próbowali pisać ustami, poruszać się po sali, mając zasłonięte oczy, pokonywać przeszkody z butami narciarskimi, czy też usłyszeć co mówią inni, kiedy sami mieli słuchawki.
Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych jest wyjątkową okazją, by przez doświadczanie pokazać dzieciom jakie bariery i ograniczenia utrudniają swobodne funkcjonowanie osobom z różnymi niepełnosprawnościami. Zapraszamy do galerii.